MMO62-16IO6
MMO62-16IO6
Enlarge
For Reference Only
Part Number MMO62-16IO6
LIXINC Part # MMO62-16IO6
Manufacturer Littelfuse
Category
Description MODULE AC CTLR 1600V SOT-227B
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MMO62-16IO6 PCB Footprint and Symbol
MMO62-16IO6 Specifications
Part Number:MMO62-16IO6
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :400A, 430A
Current - On State (It (AV)) (Max) :25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :39 A
Mounting Type :Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :2 SCRs
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :Active
Structure :1-Phase Controller - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Voltage - Off State :1.6 kV