MMO90-14IO6
MMO90-14IO6
Enlarge
For Reference Only
Part Number MMO90-14IO6
LIXINC Part # MMO90-14IO6
Manufacturer Littelfuse
Category
Description SCR DUAL CNTRL 1400V 90A SOT227B
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MMO90-14IO6 PCB Footprint and Symbol
MMO90-14IO6 Specifications
Part Number:MMO90-14IO6
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :500A, 440A
Current - On State (It (AV)) (Max) :38 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :60 A
Mounting Type :Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :2 SCRs
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :Active
Structure :1-Phase Controller - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Voltage - Off State :1.4 kV