CLA60PD1200NA
CLA60PD1200NA
Enlarge
For Reference Only
Part Number CLA60PD1200NA
LIXINC Part # CLA60PD1200NA
Manufacturer Littelfuse
Category
Description MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CLA60PD1200NA PCB Footprint and Symbol
CLA60PD1200NA Specifications
Part Number:CLA60PD1200NA
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :40 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :1100A, 1190A
Current - On State (It (AV)) (Max) :60 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :94 A
Mounting Type :Chassis, Stud Mount
Number of SCRs, Diodes :1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :Active
Structure :Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Voltage - Off State :1.2 kV