NTE54000
NTE54000
Enlarge
For Reference Only
Part Number NTE54000
LIXINC Part # NTE54000
Manufacturer NTE Electronics, Inc.
Category
Description SCR 200V 55A TO220
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NTE54000 PCB Footprint and Symbol
NTE54000 Specifications
Part Number:NTE54000
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :40 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :60 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :550A, 650A
Current - Off State (Max) :1 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :35 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :55 A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Active
SCR Type :Standard Recovery
Supplier Device Package :TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Voltage - Off State :200 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :1.8 V