16RIA120
16RIA120
Enlarge
For Reference Only
Part Number 16RIA120
LIXINC Part # 16RIA120
Manufacturer Solid State Inc.
Category
Description SCR THYRISTOR 25 AMP TO 48
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 16RIA120 PCB Footprint and Symbol
16RIA120 Specifications
Part Number:16RIA120
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :60 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :395A, 415A
Current - Off State (Max) :10 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :35 A
Mounting Type :Stud Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :TO-208AA, TO-48-3, Stud
Product Status :Active
SCR Type :Standard Recovery
Supplier Device Package :TO-48
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :2 V
Voltage - Off State :1.2 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :1.75 V