VS-16RIA60
VS-16RIA60
Enlarge
For Reference Only
Part Number VS-16RIA60
LIXINC Part # VS-16RIA60
Manufacturer Vishay
Category
Description SCR 600V 35A TO208AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-16RIA60 PCB Footprint and Symbol
VS-16RIA60 Specifications
Part Number:VS-16RIA60
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :60 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :130 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :340A, 360A
Current - Off State (Max) :10 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :35 A
Mounting Type :Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Package / Case :TO-208AA, TO-48-3, Stud
Product Status :Active
SCR Type :Standard Recovery
Supplier Device Package :TO-208AA (TO-48)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :2 V
Voltage - Off State :600 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :1.75 V