VS-ST330C16L0
VS-ST330C16L0
Enlarge
For Reference Only
Part Number VS-ST330C16L0
LIXINC Part # VS-ST330C16L0
Manufacturer Vishay
Category
Description SCR 1.6KV 1230A TO200AB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-ST330C16L0 PCB Footprint and Symbol
VS-ST330C16L0 Specifications
Part Number:VS-ST330C16L0
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :200 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :600 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :9000A, 9420A
Current - Off State (Max) :50 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :650 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :1230 A
Mounting Type :Chassis Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :TO-200AB, E-PUK
Product Status :Active
SCR Type :Standard Recovery
Supplier Device Package :TO-200AB (E-Puk)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :3 V
Voltage - Off State :1.6 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :1.9 V