BT137-600-0Q
BT137-600-0Q
Enlarge
For Reference Only
Part Number BT137-600-0Q
LIXINC Part # BT137-600-0Q
Manufacturer WeEn Semiconductors Co., Ltd
Category
Description TRIAC 600V 8A SIL3P
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BT137-600-0Q PCB Footprint and Symbol
BT137-600-0Q Specifications
Part Number:BT137-600-0Q
Brand:Texas Instruments
Configuration :-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :-
Current - Hold (Ih) (Max) :-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :-
Current - On State (It (RMS)) (Max) :8 A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :125°C (TJ)
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Active
Supplier Device Package :TO-220AB
Triac Type :Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :-
Voltage - Off State :600 V