BTA08-800BW3G
BTA08-800BW3G
Enlarge
For Reference Only
Part Number BTA08-800BW3G
LIXINC Part # BTA08-800BW3G
Manufacturer Littelfuse
Category
Description TRIAC 800V 8A TO220AB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BTA08-800BW3G PCB Footprint and Symbol
BTA08-800BW3G Specifications
Part Number:BTA08-800BW3G
Brand:Texas Instruments
Configuration :Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :60 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :90A @ 60Hz
Current - On State (It (RMS)) (Max) :8 A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Active
Supplier Device Package :TO-220AB
Triac Type :Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.1 V
Voltage - Off State :800 V