QJ8010NH4RP
QJ8010NH4RP
Enlarge
For Reference Only
Part Number QJ8010NH4RP
LIXINC Part # QJ8010NH4RP
Manufacturer Littelfuse
Category
Description TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models QJ8010NH4RP PCB Footprint and Symbol
QJ8010NH4RP Specifications
Part Number:QJ8010NH4RP
Brand:Texas Instruments
Configuration :Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :100A, 120A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :10 A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :Active
Supplier Device Package :TO-263 (D²Pak)
Triac Type :Alternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.3 V
Voltage - Off State :800 V