ZXT12N20DXTA
ZXT12N20DXTA
Enlarge
For Reference Only
Part Number ZXT12N20DXTA
LIXINC Part # ZXT12N20DXTA
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TRANS 2NPN 20V 3.5A 8MSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ZXT12N20DXTA PCB Footprint and Symbol
ZXT12N20DXTA Specifications
Part Number:ZXT12N20DXTA
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :3.5A
Current - Collector Cutoff (Max) :100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :300 @ 1A, 2V
Frequency - Transition :112MHz
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max :1.04W
Product Status :Active
Supplier Device Package :8-MSOP
Transistor Type :2 NPN (Dual)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :200mV @ 50mA, 3.5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :20V