55GN01FA-TL-H
55GN01FA-TL-H
Enlarge
For Reference Only
Part Number 55GN01FA-TL-H
LIXINC Part # 55GN01FA-TL-H
Manufacturer onsemi
Category
Description RF TRANS NPN 10V 5.5GHZ 3SSFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 55GN01FA-TL-H PCB Footprint and Symbol
55GN01FA-TL-H Specifications
Part Number:55GN01FA-TL-H
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :70mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :100 @ 10mA, 5V
Frequency - Transition :4.5GHz ~ 5.5GHz
Gain :11dB ~ 19dB @ 1GHz ~ 400MHz
Mounting Type :Surface Mount
Noise Figure (dB Typ @ f) :1.9dB @ 1GHz
Operating Temperature :150°C (TJ)
Package / Case :SC-81
Power - Max :250mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :3-SSFP
Transistor Type :NPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :10V