CP611-2N5955-CT
CP611-2N5955-CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CP611-2N5955-CT
LIXINC Part # CP611-2N5955-CT
Manufacturer Central Semiconductor
Category
Description TRANSISTOR
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CP611-2N5955-CT PCB Footprint and Symbol
CP611-2N5955-CT Specifications
Part Number:CP611-2N5955-CT
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :6 A
Current - Collector Cutoff (Max) :1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :20 @ 2.5A, 4V
Frequency - Transition :5MHz
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :Die
Power - Max :40 W
Product Status :Last Time Buy
Supplier Device Package :Die
Transistor Type :PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :2V @ 1.2A, 6A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :60 V
The Products You May Be Interested In
BC846B,235 BC846B,235 TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB 2880
More on Order
BC846B,215 BC846B,215 TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB 6490