RR50J681MDN1PH
RR50J681MDN1PH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RR50J681MDN1PH
LIXINC Part # RR50J681MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RR50J681MDN1PH PCB Footprint and Symbol
RR50J681MDN1PH Specifications
Part Number:RR50J681MDN1PH
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :5mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :7.22 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :722 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V