RNS1D101MDN1PH
RNS1D101MDN1PH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RNS1D101MDN1PH
LIXINC Part # RNS1D101MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RNS1D101MDN1PH PCB Footprint and Symbol
RNS1D101MDN1PH Specifications
Part Number:RNS1D101MDN1PH
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :15mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :450 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :20 V