PCK0G331MCO1GS
PCK0G331MCO1GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCK0G331MCO1GS
LIXINC Part # PCK0G331MCO1GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCK0G331MCO1GS PCB Footprint and Symbol
PCK0G331MCO1GS Specifications
Part Number:PCK0G331MCO1GS
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V