PHA226MKP3370QE4
PHA226MKP3370QE4
Enlarge
For Reference Only
Part Number PHA226MKP3370QE4
LIXINC Part # PHA226MKP3370QE4
Manufacturer KEMET
Category
Description HYBRID POLYMER, AXIAL, 370 UF, -
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PHA226MKP3370QE4 PCB Footprint and Symbol
PHA226MKP3370QE4 Specifications
Part Number:PHA226MKP3370QE4
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :370 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :6.1mOhm
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 150°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C
Package / Case :Axial, Can
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :42 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :8.4 A @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :-10%, +30%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :63 V