RR70J102MDN1
RR70J102MDN1
Enlarge
For Reference Only
Part Number RR70J102MDN1
LIXINC Part # RR70J102MDN1
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 1000UF 6.3V TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RR70J102MDN1 PCB Footprint and Symbol
RR70J102MDN1 Specifications
Part Number:RR70J102MDN1
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :610 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V