PLF1C101MDL4
PLF1C101MDL4
Enlarge
For Reference Only
Part Number PLF1C101MDL4
LIXINC Part # PLF1C101MDL4
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PLF1C101MDL4 PCB Footprint and Symbol
PLF1C101MDL4 Specifications
Part Number:PLF1C101MDL4
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :24mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V