RHT0J681MDN1
RHT0J681MDN1
Enlarge
For Reference Only
Part Number RHT0J681MDN1
LIXINC Part # RHT0J681MDN1
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RHT0J681MDN1 PCB Footprint and Symbol
RHT0J681MDN1 Specifications
Part Number:RHT0J681MDN1
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.45 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :545 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V