PCZ1E151MCL6GS
PCZ1E151MCL6GS
Enlarge
For Reference Only
Part Number PCZ1E151MCL6GS
LIXINC Part # PCZ1E151MCL6GS
Manufacturer Nichicon
Category
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCZ1E151MCL6GS PCB Footprint and Symbol
PCZ1E151MCL6GS Specifications
Part Number:PCZ1E151MCL6GS
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 150°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :90 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V