HHXE250ARA560MF61G
HHXE250ARA560MF61G
Enlarge
For Reference Only
Part Number HHXE250ARA560MF61G
LIXINC Part # HHXE250ARA560MF61G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HHXE250ARA560MF61G PCB Footprint and Symbol
HHXE250ARA560MF61G Specifications
Part Number:HHXE250ARA560MF61G
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :50mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 135°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :140 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :25 V