APXC100ARA560ME60G
APXC100ARA560ME60G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXC100ARA560ME60G
LIXINC Part # APXC100ARA560ME60G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 56UF 20% 10V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXC100ARA560ME60G PCB Footprint and Symbol
APXC100ARA560ME60G Specifications
Part Number:APXC100ARA560ME60G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :40mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.66 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :10 V