APSE6R3ELL471MF08S
APSE6R3ELL471MF08S
Enlarge
For Reference Only
Part Number APSE6R3ELL471MF08S
LIXINC Part # APSE6R3ELL471MF08S
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APSE6R3ELL471MF08S PCB Footprint and Symbol
APSE6R3ELL471MF08S Specifications
Part Number:APSE6R3ELL471MF08S
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :8mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V