APXG200ARA561MJA0G
APXG200ARA561MJA0G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXG200ARA561MJA0G
LIXINC Part # APXG200ARA561MJA0G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 20V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXG200ARA561MJA0G PCB Footprint and Symbol
APXG200ARA561MJA0G Specifications
Part Number:APXG200ARA561MJA0G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :18mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :20 V