A700X227M006ATE010
A700X227M006ATE010
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700X227M006ATE010
LIXINC Part # A700X227M006ATE010
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700X227M006ATE010 PCB Footprint and Symbol
A700X227M006ATE010 Specifications
Part Number:A700X227M006ATE010
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V