477AVG025MGBJ
477AVG025MGBJ
Enlarge
For Reference Only
Part Number 477AVG025MGBJ
LIXINC Part # 477AVG025MGBJ
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 477AVG025MGBJ PCB Footprint and Symbol
477AVG025MGBJ Specifications
Part Number:477AVG025MGBJ
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :16mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :1500 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :235 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V