A700X187M004ATE010
A700X187M004ATE010
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700X187M004ATE010
LIXINC Part # A700X187M004ATE010
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700X187M004ATE010 PCB Footprint and Symbol
A700X187M004ATE010 Specifications
Part Number:A700X187M004ATE010
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V