PHH225MLP3560QE4
PHH225MLP3560QE4
Enlarge
For Reference Only
Part Number PHH225MLP3560QE4
LIXINC Part # PHH225MLP3560QE4
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY HYB 560UF 63V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PHH225MLP3560QE4 PCB Footprint and Symbol
PHH225MLP3560QE4 Specifications
Part Number:PHH225MLP3560QE4
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :6mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :40.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :8.18 A @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :-10%, +30%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :63 V