PHH227MLL3800ME4
PHH227MLL3800ME4
Enlarge
For Reference Only
Part Number PHH227MLL3800ME4
LIXINC Part # PHH227MLL3800ME4
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM HYB 800UF 63V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PHH227MLL3800ME4 PCB Footprint and Symbol
PHH227MLL3800ME4 Specifications
Part Number:PHH227MLL3800ME4
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :147mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - Solder Lug
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :35.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :7.06 A @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :63 V