UPS1C821MNN1012
UPS1C821MNN1012
Enlarge
For Reference Only
Part Number UPS1C821MNN1012
LIXINC Part # UPS1C821MNN1012
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UPS1C821MNN1012 PCB Footprint and Symbol
UPS1C821MNN1012 Specifications
Part Number:UPS1C821MNN1012
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V