UPE1C101MCG6308
UPE1C101MCG6308
Enlarge
For Reference Only
Part Number UPE1C101MCG6308
LIXINC Part # UPE1C101MCG6308
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UPE1C101MCG6308 PCB Footprint and Symbol
UPE1C101MCG6308 Specifications
Part Number:UPE1C101MCG6308
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :24mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.49 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V