URP1C331MCT0808U
URP1C331MCT0808U
Enlarge
For Reference Only
Part Number URP1C331MCT0808U
LIXINC Part # URP1C331MCT0808U
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models URP1C331MCT0808U PCB Footprint and Symbol
URP1C331MCT0808U Specifications
Part Number:URP1C331MCT0808U
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V