UGS1C272MP51022U
UGS1C272MP51022U
Enlarge
For Reference Only
Part Number UGS1C272MP51022U
LIXINC Part # UGS1C272MP51022U
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UGS1C272MP51022U PCB Footprint and Symbol
UGS1C272MP51022U Specifications
Part Number:UGS1C272MP51022U
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :2700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V