UGS1E102MP51016U
UGS1E102MP51016U
Enlarge
For Reference Only
Part Number UGS1E102MP51016U
LIXINC Part # UGS1E102MP51016U
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UGS1E102MP51016U PCB Footprint and Symbol
UGS1E102MP51016U Specifications
Part Number:UGS1E102MP51016U
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5000 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V