158ULR2R5MGU
158ULR2R5MGU
Enlarge
For Reference Only
Part Number 158ULR2R5MGU
LIXINC Part # 158ULR2R5MGU
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM POLY 1500UF 20% 2.5V TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 158ULR2R5MGU PCB Footprint and Symbol
158ULR2R5MGU Specifications
Part Number:158ULR2R5MGU
Brand:Texas Instruments
Applications :Decoupling
Capacitance :1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :305 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V