187UVG016MFBJ
187UVG016MFBJ
Enlarge
For Reference Only
Part Number 187UVG016MFBJ
LIXINC Part # 187UVG016MFBJ
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 187UVG016MFBJ PCB Footprint and Symbol
187UVG016MFBJ Specifications
Part Number:187UVG016MFBJ
Brand:Texas Instruments
Applications :Decoupling
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.64 A @ 120 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :182 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V