277ULR016MFH
277ULR016MFH
Enlarge
For Reference Only
Part Number 277ULR016MFH
LIXINC Part # 277ULR016MFH
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 277ULR016MFH PCB Footprint and Symbol
277ULR016MFH Specifications
Part Number:277ULR016MFH
Brand:Texas Instruments
Applications :Decoupling
Capacitance :270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :13mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :250 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V