397ULR6R3MFF
397ULR6R3MFF
Enlarge
For Reference Only
Part Number 397ULR6R3MFF
LIXINC Part # 397ULR6R3MFF
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 397ULR6R3MFF PCB Footprint and Symbol
397ULR6R3MFF Specifications
Part Number:397ULR6R3MFF
Brand:Texas Instruments
Applications :Decoupling
Capacitance :390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :8mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :285 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V