687ULR016MGU
687ULR016MGU
Enlarge
For Reference Only
Part Number 687ULR016MGU
LIXINC Part # 687ULR016MGU
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM POLY 680UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 687ULR016MGU PCB Footprint and Symbol
687ULR016MGU Specifications
Part Number:687ULR016MGU
Brand:Texas Instruments
Applications :Decoupling
Capacitance :680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :305 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V