SLPX103M025E1P3
SLPX103M025E1P3
Enlarge
For Reference Only
Part Number SLPX103M025E1P3
LIXINC Part # SLPX103M025E1P3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SLPX103M025E1P3 PCB Footprint and Symbol
SLPX103M025E1P3 Specifications
Part Number:SLPX103M025E1P3
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :60mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.1 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :3.28 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25 V