381LX472M035J012
381LX472M035J012
Enlarge
For Reference Only
Part Number 381LX472M035J012
LIXINC Part # 381LX472M035J012
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 381LX472M035J012 PCB Footprint and Symbol
381LX472M035J012 Specifications
Part Number:381LX472M035J012
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.5 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :2.2 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :35 V