228TTA050M
228TTA050M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 228TTA050M
LIXINC Part # 228TTA050M
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 2200UF 20% 50V AXIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 228TTA050M PCB Footprint and Symbol
228TTA050M Specifications
Part Number:228TTA050M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :120.6mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Axial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.4704 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.93 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V