380LX223M035A042
380LX223M035A042
Enlarge
For Reference Only
Part Number 380LX223M035A042
LIXINC Part # 380LX223M035A042
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 380LX223M035A042 PCB Footprint and Symbol
380LX223M035A042 Specifications
Part Number:380LX223M035A042
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :22000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :26mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :7 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :6.1 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :35 V