381LQ102M250K042
381LQ102M250K042
Enlarge
For Reference Only
Part Number 381LQ102M250K042
LIXINC Part # 381LQ102M250K042
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 381LQ102M250K042 PCB Footprint and Symbol
381LQ102M250K042 Specifications
Part Number:381LQ102M250K042
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :166mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.08 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :2.2 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :250 V