381LX103M050K052
381LX103M050K052
Enlarge
For Reference Only
Part Number 381LX103M050K052
LIXINC Part # 381LX103M050K052
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 381LX103M050K052 PCB Footprint and Symbol
381LX103M050K052 Specifications
Part Number:381LX103M050K052
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.6 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :4 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V