381LR102M200J452
381LR102M200J452
Enlarge
For Reference Only
Part Number 381LR102M200J452
LIXINC Part # 381LR102M200J452
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 381LR102M200J452 PCB Footprint and Symbol
381LR102M200J452 Specifications
Part Number:381LR102M200J452
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :149mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.06 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :2.84 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :200 V