EDH106M016A9BAA
EDH106M016A9BAA
Enlarge
For Reference Only
Part Number EDH106M016A9BAA
LIXINC Part # EDH106M016A9BAA
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EDH106M016A9BAA PCB Footprint and Symbol
EDH106M016A9BAA Specifications
Part Number:EDH106M016A9BAA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :35 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :28 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V