ESY476M025AC3EA
ESY476M025AC3EA
Enlarge
For Reference Only
Part Number ESY476M025AC3EA
LIXINC Part # ESY476M025AC3EA
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ESY476M025AC3EA PCB Footprint and Symbol
ESY476M025AC3EA Specifications
Part Number:ESY476M025AC3EA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :300mOhm @ 100kHz
Impedance :300 mOhms
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :250 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :175 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25 V