ESK107M050AG3EA
ESK107M050AG3EA
Enlarge
For Reference Only
Part Number ESK107M050AG3EA
LIXINC Part # ESK107M050AG3EA
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ESK107M050AG3EA PCB Footprint and Symbol
ESK107M050AG3EA Specifications
Part Number:ESK107M050AG3EA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :345 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :230 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V